All posts by zabledza

18Nov/17

Wycieczka do kopalni soli w Bochni i do Szczepanowa

Zjazd 250m pod ziemię i zwiedzanie jednego z nielicznych miejsc w Polsce, wpisanego na listę Światowego Dziedzictw Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO oraz wyjątkowy mikroklimat korzystnie wpływający na organizm ludzki mogli doświadczyć uczestnicy wycieczki w dn. 12 listopada br., z Zabłędzy w Kopalni Soli w Bochni.

Zwiedzanie kopalni pozwoliło nam dobrze poznać sposoby dawnej techniki wydobywania soli. Specyficzny nastrój panujący w podziemnych korytarzach, labiryntach, starych wyrobiskach, dostarczyły zwiedzającym niepowtarzalnych wrażeń.

Podziemna ekspozycja multimedialna, przeniosła nas w dawne czasy historyczne. To podróż w czasie, przez najpiękniejsze wyrobiska kopalni, obejmujące okres od Bolesława Wstydliwego i Księżnej Kingi. Przewodnikom w opowieściach w historii kopalni pomagali polscy królowie, żupnicy, a także duch Cystersa – mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Wydobycie soli w Bochni to historia sięgająca 3, 5 tys. lat p.n.e. Ciekawostką dla zwiedzających był przejazd podziemną kolejką oraz wysłuchanie legendy o pierścieniu św. Kingi. Wspaniałą atrakcją było dla nas płynięcie drewnianymi łodziami 120m po zalanej solanką komorze. Jest to ewenement na skale światową. Bochnia, jako jedyna w Polsce posiada podziemną przeprawę łodziami, które zarejestrowane są w Polskim Rejestrze Statków. Duże stężenie jodu mogliśmy wdychać i słuchać ciekawych opowieści flisaków, podczas tego rejsu. W kopalni poznaliśmy historię wydobywania soli, trudu górniczej pracy, a także historię Polski i naszej Małopolski. Szlak zwiedzania prowadził nas przez kopalniane kaplice i wnęki, gdzie górnicy modlili się o bezpieczeństwo przy pracach. Żarliwa wiara towarzyszyła im i dodawała sił oraz otuchy.

Ostatnim miejscem zwiedzania była Komora Ważyn, gdzie mogliśmy odpocząć i spożyć posiłek. Pełni wrażeń, z dużym zasobem poznanej historii, po 4 godzinach zwiedzania wyjechaliśmy windą górniczą na powierzchnię ziemi. W drodze powrotnej kolejnym miejscem zwiedzania był Szczepanów – miejsce kultu św. Stanisława – Bazylika św. Marii Magdaleny. Zwiedzając Bazylikę wysłuchaliśmy historię życia i śmierci św. Stanisława Biskupa i męczennika, patrona Polski oraz ucałowaliśmy Jego relikwie. Następnie uczestniczyliśmy w modlitwie różańcowej za zmarłych i mszy św. Około godz. 17.30 powróciliśmy do Zabłędzy.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za to, że wspólnie możemy zwiedzać i poznawać kolejne ciekawe zakątki naszej pięknej Małopolski.

Serdecznie dziękuję Panu Krzysztofowi Jasińskiemu za pomoc w organizacji wycieczki.

Wszystkich chętnych zapraszam na kolejne wspólne wyjazdy.

Radna i Sołtys wsi Zabłędza Ewa Michałek

Zdjęcia: Krzysztof Jasiński

23Oct/17

Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni i Szczepanowa !!!

Sołectwo wsi Zabłędza wraz z Biurem Podróży „KRYSTYNA” z Piotrkowic

zaprasza na wycieczkę autokarową do Kopalni Soli w Bochni i Szczepanowa

w dniu 12 listopada 2017 r. (niedziela)

 Program wycieczki:

 godz. 08.00  Wyjazd z Zabłędzy (parking obok szkoły)

godz. 09.00  Przyjazd do Kopalni Soli w Bochni

godz. 09.30-13.30   Zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni z przewodnikiem

Program zwiedzania obejmuje trasę: podziemna ekspozycja multimedialna. Przeniesienie się w czasie z przewodnikiem, czyli poznanie historii wydobywania soli od średniowiecza po czasy współczesne. Zwiedzanie uatrakcyjnia przejazd podziemnym pociągiem, gdzie prawdopodobnie jest to jedyna okazja do przejazdu pociągiem przez kaplicę (wciąż odbywają się w niej Msze św.).

Zjazd 212 m pod poziom terenu, a później przejście na 250 m p.t. Każde miejsce w Kopalni jest wyjątkowe i zdrowe. Jednak najzdrowszym miejscem jest Komora 81, gdzie będziemy płynąć 8 osobową łodzią. Na jej krańcach siedzi dwóch flisaków: jeden wiosłuje a drugi opowiada o właściwościach tej komory. Płynięcie nie po wodzie tylko po solance, więc bardzo wysokie stężenie jodu! Najzdrowsze miejsce kopalni. Spędzenie czasu wolnego około 30-40 min w Komorze Ważyn, gdzie jest bufet, boisko sportowe do gry w piłkę, kosza, dodatkowo jest stół do pin ponga, można zagrać w paletki. Jest również zjeżdżalnia, która ma 147 m! Zjazd z niej wymaga długich spodni, pełnego obuwia jak i skończonych 9 lat. Pełne regulaminy są na stronie internetowej kopalni – proszę się z nimi zapoznać. Zjazd i wyjazd windą górniczą. Na trasie jest do przejścia około 2,5 km i łącznie 800 schodów prawie, najwięcej naraz 307 w dół i później w górę.

godz. 13.30-14.30  Czas wolny

godz.      14.30        Wyjazd do Szczepanowa

godz.      15.00        Zwiedzanie Sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie

godz.      15.30        Msza święta

godz.      16.30       Wyjazd ze Szczepanowa

godz.      17.30       Przyjazd do Zabłędzy

Koszt wycieczki autokarem wynosi: 15,00 zł/osoba

Koszt obejmuje: przejazd autokarem i ubezpieczenie

W przypadku mniejszej grupy koszt wycieczki busem (26 osób): 20,00 zł/osoba

Dodatkowo na miejscu koszt biletu wstępu do Kopalni Soli (zwiedzanie kopalni z przewodnikiem i płyniecie łodziami) wyniesie:

35,00 zł   -bilet normalny + płyniecie łodziami 14,00 zł

26,00 zł   -bilet ulgowy + płyniecie łodziami 14,00 zł

 Zapisy do dnia 08 listopada 2017 r. (środa) wraz z wpłatą 15,00 zł przyjmuje:

Ewa Michałek – tel. 696 737 563

Kopalnia Soli w Bochni   http://kopalnia-bochnia.pl/Sanktuarium Św. Stanisława w Szczepanowie   http://www.bazylikaszczepanow.pl/

07Oct/17

Wspomnienia ze Sandomierza

1 października br., mieszkańcy oraz sympatycy Zabłędzy uczestniczyli w kolejnej wycieczce. Tym razem wybór padł na Sandomierz – przepiękne miasto królewskie, malowniczo położone nad Wisłą. Potocznie nazywane „Małym Rzymem”, gdyż podobnie jak miasto włoskie znajduje się na 7 Wzgórzach, a pod miastem rozciągają się tajemnicze, podziemne korytarze.

Nasza grupa, bardzo liczna, korzystająca z największego autokaru w rannych godzinach wyruszyła z Zabłędzy w kierunku Sandomierza.

Powitała nas piękna, słoneczna pogoda, niepowtarzalna atmosfera i klimat historycznego, średniowiecznego miasta. O godz. 9:00 uczestniczyliśmy we mszy św. w XIV wiecznej gotyckiej Katedrze Sandomierskiej, w której przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

Następnie spacerem udaliśmy się w kierunku Rynku Sandomierskiego, po drodze zwiedzając i podziwiając zabytki budowlane tego historycznego i uroczego miasta.          Na szczególną uwagę wśród zwiedzających zasługuje:

– Dom Długosza – jedyna zachowana brama miejska, element średniowiecznego systemu obronnego z XIV wieku, wraz z tarasem widokowym z którego podziwialiśmy panoramę miasta,

– Kamienice miejskie w rynku i Ratusz – dodające czaru i piękna przemijającego czasu,

– Na wzgórzu Sandomierskim dziedziniec wraz z Zamkiem Królewskim – obecnie muzeum okręgowe,

– Podziemna trasa turystyczna – dawne piwnice i lochy oraz miejsce schronienia przed najeźdźcami, obecnie udostępniona do zwiedzania,

– Kościół św. Jakuba – miejsce niespotykanej ciszy oraz mordu 49 męczenników „ Braci Dominikanów”,

– Przejście przez „Ucho Igielne” – jedyna zachowana furta wśród dwóch istniejących w murach obronnych.

– Wąwóz Królowej Jadwigi – jeden z najpiękniejszych wąwozów lessowych,

– Collegium Gostamianum – dawne kolegium jezuickie, budowla renesansowa posiadająca pierwszą w Polsce użytkową kondygnację attykową,

– Zbrojownia Rycerska – miejsce ze zgromadzoną zbroją rycerską, bronią, odzieżą, narzędziami tortur. Rycerz w średniowiecznym stroju łucznika przeniósł nas opowieścią w odległe czasy związane z początkami miasta. Uczestnicy wycieczki mogli przymierzyć stroje z tamtej epoki, zapoznać się z bronią oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.

– Muzeum Ojca Mateusza – za sprawą popularnego serialu „Ojciec Mateusz”, Sandomierz zyskał ostatnio na sławie. My zwiedziliśmy muzeum słynnego serialowego księdza w Dworku Skorupskich, gdzie znajdują się eksponaty wykorzystywane w serialu oraz naturalnej wielkości postacie serialowe, grające główne role. Pamiątkowe zdjęcie z Ojcem Mateuszem, lub na jego słynnym rowerze to nie lada gratka dla naszych wycieczkowiczów.

– Rejs statkiem po Wiśle – inną formą zwiedzania, w której uczestniczyliśmy był rejs statkiem po Wiśle. Piękna słoneczna pogoda i dobre humory sprzyjały w podziwianiu panoramy starego miasta i jego zabytków, a także rozciągających się Gór Pieprzowych. Kapitan żeglugi śródlądowej przypieczętował rejs statkiem, a swoimi opowieściami przybliżył historię zabytków Sandomierza.

Po intensywnym dniu mogliśmy posmakować smakołyków regionalnych, tj. „Zalewajka Opatowska”, czy „Pieróg Sandomierski” .

Wzbogaceni historią urokliwego Sandomierza, pełni wrażeń, w dobrych humorach, w godzinach wieczornych powróciliśmy do Zabłędzy.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom wycieczki i osobom, które pomagały we współorganizacji. Zapraszam wszystkich chętnych do wspólnego „zwiedzania pięknej małopolski i nie tylko…”.

Radna i Sołtys Ewa Michałek

Fotorelacja Krzysztof Jasiński

15Sep/17

Ogłoszenie wycieczka do Sandomierza .

Sołectwo wsi Zabłędza wraz z firmą przewozową „KAMBUS” z Piotrkowic

zaprasza na wycieczkę autokarową do Sandomierza

w dniu 1 października 2017 r. (niedziela)

 Program wycieczki:

 godz. 06.30  Wyjazd z Zabłędzy (parking obok szkoły)

godz. 08.45  Przyjazd do Sandomierza

godz. 9.00    Msza św. w bazylice katedralnej w Sandomierzu

godz. 10.00-15.00   Zwiedzanie Sandomierza z przewodnikiem

Proponowany program zwiedzania: Stare Miasto, dziedziniec zamkowy z zamkiem z zewnątrz oraz Ratusz z zewnątrz, zabytkowe kamieniczki, przemarsz na Wzgórze Staromiejskie, przejście Uchem Igielnym, spacer obok Collegium Gostomianum i Domu Długosza, wejście na taras widokowy na Bramie Opatowskiej, podziemna trasa turystyczna, bazylika katedralna oraz rejs statkiem po Wiśle, muzeum Ojca Mateusza, Zbrojownia Rycerska, Kościół pw. św. Jakuba, Wąwóz Królowej Jadwigi.

godz. 15.00-16.00  Czas wolny na Rynku

około godz. 16.00 Wyjazd z Sandomierza

około godz. 18.30 Przyjazd do Zabłędzy

Koszt wycieczki autokarem wynosi: 28,00 zł/osoba

Koszt ten obejmuje: przejazd autokarem, opłatę przewodnika i ubezpieczenie

W przypadku mniejszej grupy koszt wycieczki busem (26 osób): 40,00 zł/osoba

 Dodatkowo w Sandomierzu łączny koszt biletów wstępu wg powyższego programu wyniesie odpowiednio:

50,00 zł      -bilet normalny

45,00 zł      -bilet ulgowy (emeryci/renciści)

37,00 zł      -bilet ulgowy ( dzieci i młodzież)

Będzie możliwość rezygnacji z płatnego zwiedzania wybranych obiektów z przeznaczeniem na czas wolny.

Zapisy do dnia 27 września 2017 r. (środa) wraz z wpłatą 28,00 zł przyjmuje:

Ewa Michałek – tel. 696 737 563

06Sep/17

Ogłoszenie !!!

Sołtys Zabłędzy zawiadamia mieszkańców ze w dniu 16 września (sobota) 2017r.  O godz. 18.00 w Szkole Podstawowej w Zabłędzy odbędzie się zebranie mieszkańców wsi, w sprawie funduszu sołeckiego na 2018r.

W dniach 14 i 15 września (czwartek i piątek)  od godz. 09.00 w budynku u sołtysa pobierana będzie III rata podatku.

Sołtys Zabłędzy,

    Ewa Michałek

04Sep/17

Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę 3.09.2017.

Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę i Święto Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskie Dożynki odbyły się w niedzielę 3 września br., na Jasnej Górze pod hasłem „Do naszej Matki i Królowej”. Delegacja z wieńcami dożynkowymi Gminy Tuchów i tradycyjnie wsi Zabłędza pielgrzymowała na Jasną Górę z intencją dziękczynną w roku Jubileuszu 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Na Szczycie jasnogórskim została odprawiona Msza święta – Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Przewodniczył jej abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Podczas Mszy św. delegacja Zabłędzy złożyła dary ofiarne.

Zdjęcia z transmisji TVP1

Opracowanie: Krzysztof Jasiński

24Aug/17

Festyn w deszczu 19.08.2017

Co rok, już od 11 lat, dzień przed Dożynkami Gminnymi w Tuchowie, w Zabłędzy organizowany jest Festyn Dożynkowy z okazji kolejnych rocznic: nadania imienia Jana Pawła II Szkole Podstawowej, rocznicy wręczenia sztandaru szkole, oraz corocznych dożynek wiejskich.

16 sierpnia br., rozegrane zostały mecze piłki siatkowej, 17 sierpnia – mecz piłki nożnej, a 19 sierpnia, o godzinie 18:00 rozpoczęliśmy uroczysty Festyn Dożynkowy Sołectwa Zabłędza. Poświęcono go jubilatom – mieszkańcom Zabłędzy, którzy obchodzą rocznice pożycia małżeńskiego od Złotych do Diamentowych Godów. W tym zacnym gronie znaleźli się pp: Teresa i Józef Zborowcy, Halina i Andrzej Imburscy, Maria i Józef Turajowie, Janina i Franciszek Boguszowie, Helena i Alojzy Kruczkowie, Bronisława i Józef Krasowie, Janina i Kazimierz Halagardowie, Irena i Mieczysław Krasowie, Franciszka i Józef Solakowie, oraz Bronisława i Franciszek Turajowie. Pary te, dzięki swej miłości, zrozumieniu, poszanowaniu i wierności, dotrzymały złożonej przysięgi małżeńskiej i są dla wszystkich wzorem – jak godnie przeżyć wspólne życie we dwoje. Jubilatom poświęcony był również program artystyczny, który miał przybliżyć czas, kiedy zawierali związki małżeńskie.

Świętowanie, walcem wiedeńskim rozpoczęła grupa taneczna „Sempre” z Krakowa, przy akompaniamencie muzycznym młodzieży Zabłędzkiej – członków Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej z Tuchowa. Tancerze ubrani w stroje z lat 50 – 60, tańczyli tańce z tamtych czasów. Następnie p. Janina Halagarda przedstawiła wiersz pt. „Jubileusze, jubileusze”, napisany specjalnie dla jubilatów.

Po przywitaniu wszystkich gości i mieszkańców przez sołtysa wsi, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej z Tuchowa p. Justyna Jaworska – Lipka, wraz z młodzieżą z Zabłędzy przeniosła nas „Wehikułem czasu” w lata 50-60, przypominając nastrój towarzyszący tamtejszym weselom. Gabrysia Szostek i Szymon Halagarda przedstawili panujące wówczas zwyczaje i obrzędy obchodów zamążpójścia. Nie zabrakło również pary młodej, prezentującej strój z ubiegłych lat. Nasza panna młoda – Patrycja Chwistek przedstawiła jubilatom wiersz pt. „Jubileusze”, który napisała na tę okazję, a pan młody – Artur Starostka zaśpiewał piosenkę „Windą do nieba” – grupy Dwa Plus Jeden i „Będziesz moją panią” – Marka Grechuty.

Wieniec dożynkowy, dedykowany dla wszystkich zacnych jubilatów, przekazany został na ręce pary z najdłuższym stażem małżeńskim (60 lat), państwu Bronisława i Franciszkowi Turaj. 8 letni Tymoteusz Marcinek, na skrzypcach zagrał jubilatom „Sto lat”, a zebrani włączyli się ze śpiewem na ustach. Oliwia Kępa i Hubert Sadko, przedstawili wiersz p. Janiny Halagarda pt. „Diamentowe gody, diamentowy skarb”.

Sołtys wsi, w imieniu wszystkich mieszkańców, przekazała Burmistrzowi Tuchowa p. Adamowi Drogosiowi chleb upieczony z tegorocznej mąki, którym wraz z Radą Sołecką częstowali wszystkich zebranych, osładzając go miodem z Zabłędzkich pasiek. Pan Franciszek Turaj w imieniu wszystkich jubilatów podziękował za wieniec, a p. Teresa Zborowska powiedziała wiersz tematycznie związany z dożynkami. Przybyli jubilaci otrzymali z rąk sołtysa pamiątkowe listy gratulacyjne, kwiaty i życzenia.

Po zakończonej części artystycznej wszyscy obecni mogli skorzystać z ciepłych napoi – kawy i herbaty, posmakować ciasta weselnego, oraz posilić się gorącym bigosem. Pomimo niesprzyjającej aury pogodowej humory dopisywały licznie zgromadzonym mieszkańcom, ich rodzinom i przybyłym gościom.

Dla dzieci również nie zabrakło atrakcji, gdyż animatorki z „Animator Zabaw dla Dzieci” przeniosły je w świat bajek, malują ich uśmiechnięte buzie.

Dziesięcioletni Oliwier Lachowicz – jako rówieśnik naszej gazety „Nasza Wieś Zabłędza” otrzymał nagrodę, w postaci zaproszenia na pizzę familijną dla całej rodziny, ufundowaną przez Pizzerię Czardasz – państwa Płowieckich w Tuchowie.

Padający deszcz uniemożliwił przeprowadzenie konkursów z nagrodami i zabawy tanecznej. Mamy nadzieję, że przyszły rok przyniesie nam więcej słońca i będziemy mieć możliwość wykorzystania przygotowanych nagród w jeszcze większej ilości.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Festynu Dożynkowego Sołectwa Zabłędza. Za pomoc szczególne podziękowania należą się sponsorom i osobom, które bezpośrednio zaangażowały się w przygotowanie całej uroczystości. Licznie zgromadzonym gościom i mieszkańcom dziękuję za to, że zaszczycili nas swoją obecnością i zechcieli wspólnie z jubilatami świętować.

Jubilatom życzę dużo zdrowia, radości, miłości, zadowolenia i wielu długich, wspólnych lat życia.

Radna i Sołtys Wsi Zabłędza

Ewa Michałek

Fotorelacja: Krzysztof Jasiński