Category Archives: Bez kategorii

19Feb/20

Wycieczka do LWOWA !!!!

Wycieczka do Lwowa 29.05 – 31.05.2020

Wycieczkę organizuje Sołectwo wsi Zabłędza z biurem turystycznym Mądeltrans z Tarnowa.

Zapisy do 1 marca 2020 przyjmuje Pani Ewa Michałek tel. 696 737 563.

Lwów – jedno z najpiękniejszych miejsc Ukrainy. Ma niezwykły klimat i bogatą historię. Znajduje się niedaleko granicy naszego kraju, a odwiedzić je można nawet w weekend. Mieszkali tam słynni polscy pisarze i do dziś znajdziemy w nim wiele pamiątek po czasach, gdy miasto należało do Polski.

10Feb/20

OGŁOSZENIE ZEBRANIE 23.02.2020

Sołtys Zabłędzy informuje mieszkańców że w dniu 23.02.2020r. (Niedziela) o godzinie 15:00, w Szkole Podstawowej w Zabłędzy odbędzie się zebranie mieszkańców wsi.
Porządek zebrania:
1. Otwarcie zebrania i przedstawienie porządku obrad
2. Przedstawienie budżetu gminy Tuchów na 2020r. oraz uchwał podatkowych
3. Sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej
4. Podział środków finansowych sołectwa na 2020r.
5. Sprawy bieżące
12Jan/20

Wieczornica „Zaśpiewajmy Jezusowi dziś”

Wieczornica „Zaśpiewajmy Jezusowi dziś”Jasełka, kolędowanie i promocja książki w Zabłędzy

Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zabłędzy przygotowały jasełka bożonarodzeniowe. Wystawiły je 10 stycznia 2020 roku na sali gimnastycznej. Dzieci pod kierunkiem nauczycieli odtworzyły sceny narodzenia Jezusa. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało, wprowadziło radosną i świąteczną atmosferę. W drugiej części spotkania odbyło się wspólne śpiewanie kolęd oraz promocja tomiku wierszy mieszkanki Zabłędzy Janiny Halagarda „Jeden usmiech, jedna łza”. Było wiele gratulacji, ciepłych słów, wyrazów uznania i podziękowań za dotychczasową twórczość dla Janiny Halagarda.

Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście, rodzice i dziadkowie oraz mieszkańcy Karwodrzy i Zabłędzy

Fotografie Krzysztof Jasiński

05Jan/20

Ogłoszenie !!!

Grono Pedagogiczne i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II  w Zabłędzy serdecznie zapraszają na wieczornicę „Zaśpiewajmy Jezusowi dziś”, która odbędzie się 10 stycznia 2020r. o godz. 17.00.

W programie jasełka i wspólne śpiewanie kolęd połączone z promocją książki „Jeden uśmiech, jedna łza”.

Po wieczornicy chętni będą mieli możliwość zakupu tego zbioru wierszy z dedykacją autorki za 15 złotych.

Zapraszamy

09Nov/19

Ogłoszenie !!!

Informacja!

Sołtys Zabłędzy informuje mieszkańców, że IV rata podatku pobierana będzie w dniach 14 i 15 listopada 2019r. (tj. czwartek i piątek) od godziny 14:00 w budynku u Sołtysa.

 

24Oct/19

Zwiększenie bezpieczeństwa na drodze …

Mieszkańcy Zabłędzy zgłaszali potrzebę oznakowania drogi gminnej o numerach: 435, 546, 280 w kierunku Piotrkowic, w celu poprawy bezpieczeństwa oraz w związku z zwiększeniem liczby uczestników tej drogi, poprzez powstanie nowego osiedla w tym rejonie. Decyzją Zebrania Wiejskiego przeznaczone zostały środki Funduszu Sołeckiego na wykonanie dokumentacji organizacji ruchu. Wykonany został projekt uwzględniający ograniczenie prędkości (teren zabudowany) oraz oznakowanie skrzyżowań z drogami podporządkowanymi.

W ostatnich dniach wykonane zostało oznakowanie poziome i pionowe tej drogi, dzięki środkom dodatkowym, które udało mi się pozyskać z budżetu gminy. Bardzo dziękuję Burmistrzowi Tuchowa – Pani Magdalenie Marszałek, za zrozumienie potrzeby poprawy bezpieczeństwa na tej drodze i przekazanie środków na ten cel.

Na ostatniej sesji wspólnie z Radnym z Piotrkowic złożyłam interpelację w sprawie przekształcenia tej drogi gminnej na drogę powiatową.

Dziękuję druhom z OSP w Karwodrzy za wycinkę zwisających na pas drogowy gałęzi drzew.

Obecnie trwają prace przy budowie doświetlenia przywróconego przejścia dla pieszych na drodze wojewódzkiej numer 977, w pobliżu skrzyżowania z drogą w kierunku Piotrkowic.

Wszystkie te działania podejmowane są w trosce o poprawę bezpieczeństwa użytkowników dróg, a zwłaszcza najmłodszych mieszkańców Zabłędzy.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tych prac.

 

Radna i Sołtys Zabłędzy

Ewa Michałek

 

Fotografie Krzysztof Jasiński

22Aug/19

Galeria Foto z Festynu Sołectwa Zabłędza 17.08.2019

XIII Festyn Sołectwa Zabłędza za nami

17 sierpnia 2019 roku odbył się XIII Festyn Sołectwa Zabłędza, połączony z dorocznymi dożynkami wiejskimi. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Zabłędzy wraz ze swoimi rodzinami, które przyjechały z najdalszych regionów Polski, aby wspólnie z nami świętować.

Tegoroczny Festyn miał szczególny charakter, ponieważ honorowym patronatem objął go Starosta Tarnowski Pan Roman Łucarz. Pan Starosta zaszczycił nas swoją obecnością i od społeczności Zabłędzy otrzymał tradycyjny wieniec dożynkowy.

Z tej okazji przygotowany został program artystyczny, odbyły się konkursy, atrakcje, występy, recytowane były wiersze, śpiewane piosenki, grane utwory na skrzypcach oraz dzieci zatańczyły taniec ludowy „Krakowiak”. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani ciekawymi i wartościowymi nagrodami.

Chleby dożynkowe wraz z miodem przekazałam Panu Staroście – Romanowi Łucarzowi i Pani Burmistrz – Magdalenie Marszałek. Zaproszeni goście również otrzymali symboliczne chlebki i miód z Zabłędzkich pasiek. Wspólnie z Panią Burmistrz i Panem Starostą podzieliliśmy chleb dożynkowy pomiędzy zebranych. Odbyła się również degustacja wyrobów tradycyjnych i regionalnych.

Po części oficjalnej zaprezentowana została żartobliwa scena kabaretowa, ukazująca nasze dzielnice wsi i ich mieszkańców.

W godzinach wieczornych odbyła się zabawa taneczna z zespołem AKORD. Serdecznie dziękuję zaproszonym gościom za obecność i wspólne świętowanie. Dziękuję sponsorom za ufundowanie nagród, pokrycie kosztów druku gazety „Nasza Wieś Zabłędza” i przekazanie wyrobów tradycyjnych do degustacji.

W sposób szczególny dziękuję współorganizatorom – Dyrekcji Domu Kultury w Tuchowie i członkom Rady Sołeckiej oraz Panu Krzysztofowi Jasińskiemu. To dzięki Państwa Pracy i zaangażowaniu mogliśmy wspólnie świętować, uszanować naszych rolników, dziękować za zebrane plony i chleb powszedni.

Staramy się kultywować nasze tradycje ludowe i docenić ciężką pracę rolników, a zwłaszcza ich spracowane dłonie, które troszczą się aby na nasze stoły trafiał polski chleb.

Niech Pan Bóg błogosławi wszystkim, którym dobro naszej małej ojczyzny leży na sercu i troszczą się o jej ciągły rozwój.

Wdzięczna Radna i Sołtys

Ewa Michałek

Fotorelacja Krzysztof Jasiński

Link do Galerii

10Aug/19

NOWY NUMER GAZETY „NASZA WIEŚ ZABŁĘDZA”

Właśnie ukazał się dwunasty numer gazety „Nasza Wieś Zabłędza”, która wydawana jest rokrocznie w sierpniu z okazji festynu sołectwa Zabłędzy – dożynek wiejskich. W tym roku festyn odbędzie się pod patronatem starosty tarnowskiego Romana Łucarza.

W bieżącym numerze m.in. zaproszenie na dożynki wiejskie, obszerna relacja z ubiegłorocznego festynu, relacje z wydarzeń wsi oraz kolejne fotografie z rodzinnych albumów.

Staramy się pisać o sprawach, które nas dotyczą, o mieszkańcach, historii i teraźniejszości. Pokazujemy naszą wieś i mieszkańców wczoraj i dziś. To wpływa na budowanie poczucia tożsamości, odpowiedzialności za naszą małą ojczyznę. Wspólnie można wiele zdziałać dla dobra wszystkich mieszkańców – podkreśla Krzysztof Jasiński – pomysłodawca i wydawca gazety, mieszkaniec wsi Zabłędza. Należy podkreślić, że dzięki sponsorom gazeta jest bezpłatna, a za pośrednictwem członków Rady Sołeckiej dociera do wszystkich mieszkańców.

Zapraszamy do przeczytania najnowszego numeru gazety „Nasza Wieś Zabłędza”.

Oto elektroniczna wersja gazety – kliknij, aby pobrać.Nasza Wies Zabłędza 2019

10Aug/19

Zabłędza na Festiwalu Stowarzyszeń i Organizacji non profit w Tuchowie

3 sierpnia 2019r. Mieszkańcy naszej wsi brali udział w Festiwalu Stowarzyszeń i Organizacji non profit w Tuchowie. Przedstawione były wyroby i produkty lokalne, gawędy ludowe, rękodzieło artystyczne i ludowe oraz przeprowadzone zostały zawody i konkursy zręcznościowe. Reprezentantów naszej miejscowości nazwano „Mocną grupą z Zabłędzy”.

Z tej okazji na nasze stoisko przygotowaliśmy tradycyjne wyroby kulinarne nazwami związane z naszą miejscowością tj. „ Zabłędzka kwaśnica z niespodzianką”, „Leśne nieloty”, „Tradycyjne jadło po Zabłędzku”, „Zabłędzkie grzybobranie”, „Miody z zabłędzkich pasiek”, „Runo leśne – dziadek i babka”. Wystrój stoiska i potrawy do degustacji, przygotowane zostały w scenerii leśnej, nawiązując do historii i legendy o powstaniu naszej miejscowości. W czasie degustacji nasze wyroby cieszyły się dużym powodzeniem, przyciągały wyglądem i smakiem i bardzo szybko znikały ze stoiska.

Nasza reprezentacja ubrana była w barwne stroje ludowe, co w szczególny sposób podkreślało charakter przedsięwzięcia.

Uczestniczyliśmy we wszystkich konkurencjach sprawnościowych zajmując wysokie lokaty. W ubijaniu piany i robieniu masła zajęliśmy I miejsca. Wszystkie nasze zawodniczki stanęły na wysokości zadania i były bezkonkurencyjne. Gratuluję wygranych i odniesionych sukcesów oraz pomysłów.

Nasze miejscowe artystki zaprezentowały swoje twórczości poetyckie, przedstawiając – „Wiersze na każdą okazję”, a także tomiki i książeczki dla dzieci.

Bardzo dziękuję wszystkim za uczestnictwo, przygotowanie potraw i wyrobów oraz gawędę ludową. To wspaniale spędzony czas na dobrej zabawie i kultywowaniu naszych tradycji ludowych.

Radna i Sołtys Zabłędzy Ewa Michałek

Fotorelacja: Krzysztof Jasiński