Category Archives: Bez kategorii

15Jun/17

Wspomnienia z wycieczki do Tylicza i Krynicy

29 maja o godzinie 07.00 wyruszyliśmy z Zabłędzy w kierunku Krynicy.
O godzinie 09.00 uczestniczyliśmy we mszy świętej w sanktuarium Matki Bożej Tylickiej Opiekunki Rodzin i Uzdrowienia Chorych przed cudami słynącym obrazem.
Po zakończonej Eucharystii zwiedziliśmy Sanktuarium i wysłuchaliśmy historii powstania parafii i miasteczka Tylicz, którą nam przybliżył nasz przewodnik z PTTK.
Spacerkiem udaliśmy się na Dróżki Różańcowe i Golgotę, a następnie zwiedzaliśmy zabytkowy Stary Kościół z 1612r. We wnętrzu Świątyni znajdują się wysokiej klasy dzieła twórców kultury zachodniej i bizantyjskiej. Większości pochodzące z prywatnych zbiorów Biskupa Tylickiego.
Około południa nasza grupa udała się kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką (1114 m n.p.m.). Przewodnik omówił nam panoramę widokową. Pogoda była wspaniała, więc zobaczyliśmy ośnieżone szczyty Tatr. Ścieżką przyrodniczą zeszliśmy do schroniska.
Po odpoczynku i podziwianiu wspaniałych widoków rozciągających się wokół Jaworzyny zjechaliśmy do Krynicy – jednego z najbardziej znanych kurortów określanych „ Perłą Polskich Uzdrowisk”. Tam przewodnik zaprowadził nas w najciekawsze miejsca tj. Pomnik Jana Kiepury, Pomnik Nikifora Krynickiego, Deptak z fontannami, Nowy i Stary Dom Zdrojowy, liczne źródła z wodami uzdrowiskowo-leczniczymi tj. „Zubert”, „Mieczysław”, „Słotwinka” oraz Pijalnię Wód.
W dalszej części udaliśmy się pieszo na Górę Parkową (642m n.p.m.). Po drodze słuchaliśmy historii, anegdot i legend związanych z danymi miejscami. Podziwialiśmy Łabędzi Staw, Kościółek Zdrojowy w parku z XIX w., figurkę Matki Bożej oraz przepiękną panoramę Krynicy.
Drogę powrotną z Góry Parkowej przemierzyliśmy kolejką linowo-torową. Pełni wrażeń i wspaniałych widoków naszych Polskich gór, powróciliśmy do Zabłędzy.
Bardzo serdecznie dziękuję współorganizatorom wyjazdu oraz wszystkim uczestnikom, którzy zechcieli wspólnie z nami poznawać „Piękne Zakątki Naszej Małopolski”.
Ewa Michałek
Sołtys i Radna Zabłędzy
Zdjęcia uczestników wycieczki

 

02Jun/17

Ogłoszenie !!

Szanowni mieszkańcy wsi Zabłędza! Szanowni goście!

Rozpoczynamy przygotowania do wydania kolejnego, dziesiątego numeru okolicznościowej gazety „Nasza Wieś Zabłędza”. Uznając potrzebę tej formy informacji, chcielibyśmy się z Państwem podzielić tym wszystkim, co dzieje się w naszej wsi, a przede wszystkim tym, co zasługuje na naszą i Państwa uwagę.

Zapraszam wszystkich mieszkańców wsi do odkurzenia rodzinnych albumów i odszukania starych zdjęć, aby je można było wydrukować i pokazać w naszej gazecie. Chcielibyśmy przybliżyć młodym pokoleniom, a starszym przypomnieć historię naszej wsi, jej mieszkańców, przywołać twarze sprzed lat, pokazać, jak wyglądały te miejsca kiedyś. Wszystkie wypożyczone zdjęcia po skanowaniu zostaną zwrócone właścicielom.

Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy w tworzeniu nowego numeru. To Państwo możecie decydować, co ma być w naszej gazecie, o czym będziemy pisać.

Materiały do publikacji (teksty i zdjęcia) proszę przesyłać lub dostarczyć osobiście do 5 lipca br.

Krzysztof Jasiński – Zabłędza, Tel. 692 693 268, e-mail: kjasinski@tlen.pl

06Nov/16

Ogloszenie Nowy Kurier Tuchowski

Nowy numer Kuriera Tuchowskiego, a w nim cała 9 strona poświęcona wsi Zabłędza.

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Kuriera Tuchowskiego, w którym przeczytamy m.in. o 70. rocznicy rozpoczęcia kształcenia zawodowego w Tuchowie, o oddaniu do użytku nowych sal dla Szkoły Muzycznej I st. w Tuchowie oraz nadaniu sali kameralnej imienia Agnieszki Kowalik, o wizycie delegacji przyjaciół z Illingen w Tuchowie, relacje z wydarzeń kulturalnych i sportowych, a także wiele innych ciekawych informacji.

 

Wersja papierowa będzie dostępna w firmach i sklepach na terenie Tuchowa i gminy oraz w Domu Kultury w Tuchowie.

 

http://www.tuchow.pl/files/kt_048.pdf

 

 

03Aug/16

Budowa Sali Gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Zabłędzy

Ogłoszenie

Informacja dla mieszkańców  Zabłędzy
W dniu 14.07.16r. w Urzędzie Miejskim w Tuchowie została podpisana umowa z firmą “ANKO” na budowę Sali Gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Zabłędzy. Firma “ANKO” wyłoniona została  spośród  kilku ubiegających się o wykonanie tej inwestycji,  ponieważ  spełniła wszystkie wymogi przetargowe. Już wkrótce  (po dożynkach wiejskich) rozpoczną  się prace budowlane.
Radna i Sołtys Zabłędzy,
Ewa Michałek

26Mar/16

Ogłoszenie -Kanalizacja wsi.

Urząd Miejski w Tuchowie informuje mieszkańców Zabłędzy, że osoby zainteresowane podłączeniem do kanalizacji miejskiej prosi się o odebranie i podpisanie deklaracji, które znajdują się u Sołtysa Zabłędzy oraz zwrot ich do dnia 05.04.2016 r.

Ewentualna budowa kanalizacji będzie możliwa wzdłuż głównych dróg tam gdzie jest gęsta zabudowa.

Sołtys i Rada Sołectwa Zabłędzy

29Sep/15

OGŁOSZENIE- Stowarzyszenie Nasza Zabłędza organizuje 10 października (sobota) wycieczkę: Sanok, Komańcza, Solina.

solina

W programie wycieczki:

– zwiedzanie Skansenu w Sanoku,

– zwiedzanie miejsca internowania kardynała Wyszyńskiego w Komańczy,

– spacer po zaporze w Solinie.

Wyjazd z parkingu spod szkoły w Zabłędzy o godzinie  5.30, planowany powrót około godziny  20.30

Koszt wycieczki: 55 zł

Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się do p. Marii Solarz, dyrektora Szkoły Podstawowej w Zabłędzy lub do p. Ewy Lisowskiej tel. 505-125-344 w terminie do 7 października. Wraz ze zgłoszeniem należy dokonać wpłaty za wycieczkę.

Prosimy o zabranie dokumentów uprawniających do zniżki przy zwiedzaniu (legitymacje rencisty, emeryta, legitymacje szkolne, nauczycielskie).

Serdecznie zapraszamy.