Category Archives: Zabłędza

23Dec/19

Życzenia !!!

Radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie rodzinnym, w miłości, radości i ciepłej atmosferze. Sukcesów w pracy i wytrwałości w realizacji planów. Niech Nowonarodzony Jezus w Nowym 2020 Roku błogosławi, darzy zdrowiem i spełnia najskrytsze marzenia.

Dla wszystkich mieszkańców Zabłędzy i ich rodzin, życzy Ewa Michałek, Radna i Sołtys Zabłędzy.

 

10Apr/19

Ogłoszenie !!!

 

Szanowni mieszkańcy Zabłędzy.
Pragnę Państwu przekazać miłą wiadomość związaną z ustaleniami Zebrania Wiejskiego z dnia 17.02.2019 roku i zrealizowaniu podjętych wówczas deklaracji i zamierzeń.
Podczas podziału środków Funduszu Sołeckiego naszej wsi na ten rok, padła propozycja, aby przekazać kwotę 1000,00 zł dla Szkoły Podstawowej w Zabłędzy na kupno sprzęt do utrzymania czystości hali sportowej przy szkole w związku z planowanymi zajęciami (pozalekcyjnymi) dzieci i dorosłych oraz z organizowanymi okolicznościowymi spotkaniami mieszkańców Zabłędzy.
Po przegłosowaniu proponowanej kwoty na ten cel, jeden z mieszkańców złożył wniosek, aby tą kwotę pozostawić dla celów sołectwa, a on z własnych środków deklaruje zakup sprzętu zgodnie ze specyfikacją wskazaną przez dyrektora szkoły.
Deklaracje i podjęte zobowiązania zostały zrealizowane i w dniu 05.04.2019 roku. Pan Waldemar Dusza przekazał nowy sprzęt do sprzątania tj. myjka do okien firmy KARCHER WV CLASSIC, wózek CLEAN PRO z prasą, koszykiem i uchwytem, uchwyt ściągaczy do szyb, ściągacz do szyb, mop DUST – nożycowy, kij teleskopowy 3×200, mop płaski TES BW 50 2 szt., mop tes Premium 50cm (mikrofaza) 2 szt., drążek aluminiowy INTER MOP- 2 szt., stelaż plastikowy TTS KLIPS 50 – 2 szt.
Całość za kwotę 1000,00 zł.
Bardzo dziękuję Panu Waldemarowi za sponsorowanie i zakup tego sprzętu. Myślę, że będzie dobrze służył w utrzymaniu czystości na hali sportowej w naszej miejscowości zgodnie z założeniem sponsora. Takie działania i gesty są godne naśladowania i pochwały. Pan Waldemar ciągle nas zaskakuje nowymi ciekawymi pomysłami i aktywnie uczestniczy w życiu naszego sołectwa.
Radna i Sołtys
Ewa Michałek

 

25Jul/18

„Nasza Wieś Zabłędza” już jest!

Właśnie ukazał się jedenasty numer gazety „Nasza Wieś Zabłędza”, która wydawana jest rokrocznie z okazji festynu sołectwa Zabłędzy – dożynek wiejskich. W tym roku podczas festynu, oprócz obchodów rocznicowych związanych z nadaniem Szkole Podstawowej w Zabłędzy imienia Jana Pawła II i wręczenia sztandaru szkole, święta wyrobów tradycyjnych i regionalnych czy jubileuszu Złotych Godów mieszkańcy Zabłędzy uczczą również 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W bieżącym numerze m.in. zaproszenie na dożynki wiejskie, obszerna relacja z ubiegłorocznego festynu, słowo proboszcza o realizacji ważnej dla parafii Piotrkowice inwestycji, o poświęceniu i otwarciu sali gimnastycznej w Zabłędzy, wyjazdach integracyjnych mieszkańców wsi oraz kolejne fotografie z rodzinnych albumów.

Staramy się pisać o sprawach, które nas dotyczą, o mieszkańcach, historii i teraźniejszości. Pokazujemy naszą wieś i mieszkańców wczoraj i dziś. To wpływa na budowanie poczucia tożsamości, odpowiedzialności za naszą małą ojczyznę. Wspólnie można wiele zdziałać dla dobra wszystkich mieszkańców – podkreśla Krzysztof Jasiński – pomysłodawca i wydawca gazety, mieszkaniec wsi Zabłędza.

Należy podkreślić, że dzięki sponsorom gazeta jest bezpłatna, a za pośrednictwem członków Rady Sołeckiej dociera do wszystkich mieszkańców.

Zapraszamy do przeczytania najnowszego numeru gazety „Nasza Wieś Zabłędza”.

Oto elektroniczna wersja gazety – kliknij, aby pobrać.Nasza Wieś Zabłędza 2018

10Jul/18

Informacja !!!

 

Szanowni Mieszkańcy wsi Zabłędza

Okres wakacji to czas odpoczynku, zwłaszcza dla tych, którzy nie mogą skorzystać   z urlopu w innym terminie (pracowników szkoły, uczniów).

W mediach społecznościowych rozpętała się batalia o szkolne boiska i place zabaw. Jan Paweł II powiedział: „Wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni od Was nie wymagali”. Drodzy Mieszkańcy Zabłędzy i okolicy, którzy oceniacie innych na facebooku, nie znając faktów i przepisów. Pragnę poinformować, że od wielu lat  zarówno bramka jak i brama nie jest zamykana na kłódkę. Taka sytuacja miała miejsce po raz drugi w tym roku, ale nie zrobił tego dyrektor ani inny pracownik szkoły, bo wszyscy są na urlopach. Może komuś bardzo zależy na konflikcie mieszkańców z dyrektorem szkoły. Teren szkolny nie jest ogrodzony (ogrodzenie jest tylko od drogi i częściowo od strony posesji p. Cicha), chociaż być  powinien (zgodnie z § 7 Rozporządzenia MENiS z dnia 31.12.2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach).

Szkolny plac zabaw został wykonany w ramach rządowego programu „Radosna Szkoła”. W wytycznych do budowy placów z w/w programu możemy przeczytać, że szkolny plac zabaw przeznaczony jest dla dzieci w młodszym wieku szkolnym oraz, że wyznaczony teren szkolnego placu zabaw powinien być odpowiednio zabezpieczony.  Nie jest to plac ogólnodostępny zgodnie z wytycznymi, ale nikt z nas nie zabraniał i nie zabrania się tam bawić dzieciom pod opieką rodziców. Przy tej okazji pragnę wyjaśnić, że zapis “ogólnodostępny” należy rozumieć wyłącznie jako “dostępny dla wszystkich”, ale niekoniecznie bez żadnych ograniczeń.  Są przecież takie obiekty użyteczności publicznej jak kina, teatry, banki, biblioteki, które są dostępne jedynie w określonych godzinach.

Ale warto by się zastanowić, czy tylko przy szkołach w czasie wakacji dzieci powinny spędzać czas? Wakacje to czas odpoczynku od szkoły dla pracowników i uczniów. Wystarczy się trochę rozejrzeć wokół siebie i poszukać innych, może nawet atrakcyjniejszych dla dzieci miejsc, bo przecież takie urokliwe miejsca są, jak np. duże boisko wiejskie w Zabłędzy. Dojazd drogą asfaltową na przysiółek Stara Wieś. Boisko usytuowane tuż przy rzadko uczęszczanej drodze i małej rzece. Miejsce ciche i spokojne, wśród zieleni, z dala od hałasu i ulicznych spalin, nieogrodzone (więc nie ma problemu z kłódkami), dookoła rosną piękne drzewa. Wystarczy tylko, aby gospodarz wsi zadbał o nie, bo powinno służyć mieszkańcom, a środki wiejskie przecież są. W wielu wsiach środki przeznaczane są na LZS-y, straż, czy szkołę, mimo że nie korzystają ze szkół. Wystarczy przeznaczyć niewielką część pieniądze na zakup kilku ławek dla rodziców i systematyczne koszenie boiska, zwłaszcza w czasie wakacji. Boisko wiejskie, trawiaste w przeciwieństwie do tego koło szkoły asfaltowego, urazowego ( pokrycie asfaltem boisk trawiastych przy szkołach uważam za wielki błąd), byłoby dla dzieci przede wszystkim bezpieczne i może nawet bardziej  atrakcyjne. Dzieci mogłyby grać w piłkę, bawić się, rozwijać swoją kreatywność – cecha bardzo pożądana i ceniona u każdego człowieka. Zabranie ze sobą koca i urządzenie pikniku dla dzieci, to spełnienie ich marzeń. Dzieci to naprawdę lubią, a nauczyciele i inni pracownicy szkoły niech wykorzystają w spokoju przysługujący im urlop wypoczynkowy.

Trzeba niewiele, żeby doprowadzić niektóre boiska do porządku, bo na dzień dzisiejszy  (09. 07.2018r.) niektóre z nich wyglądają tak jak to na 3 poniższych fotografiach zrobionych w Zabłędzy. Obecnie na tym boisku można się bawić tylko „w chowanego”.

A przecież to taki urokliwy zakątek Zabłędzy.

Z poważaniem:

dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zabłędzy – Maria Solarz

03Jun/18

Ogłoszenie !!!

 

Szanowni mieszkańcy wsi Zabłędza! Szanowni goście!

Rozpoczynamy przygotowania do wydania kolejnego, jedenastego numeru okolicznościowej gazety „Nasza Wieś Zabłędza”. Uznając potrzebę tej formy informacji, chcielibyśmy się z Państwem podzielić tym wszystkim, co dzieje się w naszej wsi, a przede wszystkim tym, co zasługuje na Państwa i naszą uwagę.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców wsi do odkurzenia rodzinnych albumów i odszukania starych zdjęć, aby je można było wydrukować i pokazać w naszej gazecie. Chcielibyśmy przybliżyć młodym pokoleniom, a starszym przypomnieć historię naszej wsi, jej mieszkańców, przywołać twarze sprzed lat, pokazać, jak wyglądały te miejsca kiedyś. Wszystkie wypożyczone zdjęcia po skanowaniu zostaną zwrócone właścicielom.

Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy w tworzeniu nowego numeru. To Państwo możecie decydować, co ma być w naszej gazecie, o czym będziemy pisać.

Materiały do publikacji (teksty i zdjęcia) proszę przesyłać lub dostarczyć osobiście do 5 lipca br.

Krzysztof Jasiński – Zabłędza, Tel. 692 693 268, e-mail: kjasinski@tlen.pl

24Dec/17

Życzenia …

 

Szanowni Państwo!

Drodzy Mieszkańcy Wsi Zabłędza!

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas.

To czas, który dzielimy z bliskimi. To chwile pełne radości i nadziei.

Z tej okazji życzę Państwu dużo zdrowia, szczęścia,

wszelkiej pomyślności i spełnienia marzeń.

Niech 2018 Rok przyniesie Wam jak najwięcej nadziei i poczucia satysfakcji.

Niech nasza wieś pomyślnie się rozwija pokonując z sukcesem wszelkie trudności.

Niech będzie pełna ciekawych atrakcji i wydarzeń,

by umacniało się przekonanie, że w Zabłędzy warto żyć!

 Radna i Sołtys Zabłędzy

Ewa Michałek

18Nov/17

Wycieczka do kopalni soli w Bochni i do Szczepanowa

Zjazd 250m pod ziemię i zwiedzanie jednego z nielicznych miejsc w Polsce, wpisanego na listę Światowego Dziedzictw Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO oraz wyjątkowy mikroklimat korzystnie wpływający na organizm ludzki mogli doświadczyć uczestnicy wycieczki w dn. 12 listopada br., z Zabłędzy w Kopalni Soli w Bochni.

Zwiedzanie kopalni pozwoliło nam dobrze poznać sposoby dawnej techniki wydobywania soli. Specyficzny nastrój panujący w podziemnych korytarzach, labiryntach, starych wyrobiskach, dostarczyły zwiedzającym niepowtarzalnych wrażeń.

Podziemna ekspozycja multimedialna, przeniosła nas w dawne czasy historyczne. To podróż w czasie, przez najpiękniejsze wyrobiska kopalni, obejmujące okres od Bolesława Wstydliwego i Księżnej Kingi. Przewodnikom w opowieściach w historii kopalni pomagali polscy królowie, żupnicy, a także duch Cystersa – mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Wydobycie soli w Bochni to historia sięgająca 3, 5 tys. lat p.n.e. Ciekawostką dla zwiedzających był przejazd podziemną kolejką oraz wysłuchanie legendy o pierścieniu św. Kingi. Wspaniałą atrakcją było dla nas płynięcie drewnianymi łodziami 120m po zalanej solanką komorze. Jest to ewenement na skale światową. Bochnia, jako jedyna w Polsce posiada podziemną przeprawę łodziami, które zarejestrowane są w Polskim Rejestrze Statków. Duże stężenie jodu mogliśmy wdychać i słuchać ciekawych opowieści flisaków, podczas tego rejsu. W kopalni poznaliśmy historię wydobywania soli, trudu górniczej pracy, a także historię Polski i naszej Małopolski. Szlak zwiedzania prowadził nas przez kopalniane kaplice i wnęki, gdzie górnicy modlili się o bezpieczeństwo przy pracach. Żarliwa wiara towarzyszyła im i dodawała sił oraz otuchy.

Ostatnim miejscem zwiedzania była Komora Ważyn, gdzie mogliśmy odpocząć i spożyć posiłek. Pełni wrażeń, z dużym zasobem poznanej historii, po 4 godzinach zwiedzania wyjechaliśmy windą górniczą na powierzchnię ziemi. W drodze powrotnej kolejnym miejscem zwiedzania był Szczepanów – miejsce kultu św. Stanisława – Bazylika św. Marii Magdaleny. Zwiedzając Bazylikę wysłuchaliśmy historię życia i śmierci św. Stanisława Biskupa i męczennika, patrona Polski oraz ucałowaliśmy Jego relikwie. Następnie uczestniczyliśmy w modlitwie różańcowej za zmarłych i mszy św. Około godz. 17.30 powróciliśmy do Zabłędzy.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za to, że wspólnie możemy zwiedzać i poznawać kolejne ciekawe zakątki naszej pięknej Małopolski.

Serdecznie dziękuję Panu Krzysztofowi Jasińskiemu za pomoc w organizacji wycieczki.

Wszystkich chętnych zapraszam na kolejne wspólne wyjazdy.

Radna i Sołtys wsi Zabłędza Ewa Michałek

Zdjęcia: Krzysztof Jasiński

23Oct/17

Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni i Szczepanowa !!!

Sołectwo wsi Zabłędza wraz z Biurem Podróży „KRYSTYNA” z Piotrkowic

zaprasza na wycieczkę autokarową do Kopalni Soli w Bochni i Szczepanowa

w dniu 12 listopada 2017 r. (niedziela)

 Program wycieczki:

 godz. 08.00  Wyjazd z Zabłędzy (parking obok szkoły)

godz. 09.00  Przyjazd do Kopalni Soli w Bochni

godz. 09.30-13.30   Zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni z przewodnikiem

Program zwiedzania obejmuje trasę: podziemna ekspozycja multimedialna. Przeniesienie się w czasie z przewodnikiem, czyli poznanie historii wydobywania soli od średniowiecza po czasy współczesne. Zwiedzanie uatrakcyjnia przejazd podziemnym pociągiem, gdzie prawdopodobnie jest to jedyna okazja do przejazdu pociągiem przez kaplicę (wciąż odbywają się w niej Msze św.).

Zjazd 212 m pod poziom terenu, a później przejście na 250 m p.t. Każde miejsce w Kopalni jest wyjątkowe i zdrowe. Jednak najzdrowszym miejscem jest Komora 81, gdzie będziemy płynąć 8 osobową łodzią. Na jej krańcach siedzi dwóch flisaków: jeden wiosłuje a drugi opowiada o właściwościach tej komory. Płynięcie nie po wodzie tylko po solance, więc bardzo wysokie stężenie jodu! Najzdrowsze miejsce kopalni. Spędzenie czasu wolnego około 30-40 min w Komorze Ważyn, gdzie jest bufet, boisko sportowe do gry w piłkę, kosza, dodatkowo jest stół do pin ponga, można zagrać w paletki. Jest również zjeżdżalnia, która ma 147 m! Zjazd z niej wymaga długich spodni, pełnego obuwia jak i skończonych 9 lat. Pełne regulaminy są na stronie internetowej kopalni – proszę się z nimi zapoznać. Zjazd i wyjazd windą górniczą. Na trasie jest do przejścia około 2,5 km i łącznie 800 schodów prawie, najwięcej naraz 307 w dół i później w górę.

godz. 13.30-14.30  Czas wolny

godz.      14.30        Wyjazd do Szczepanowa

godz.      15.00        Zwiedzanie Sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie

godz.      15.30        Msza święta

godz.      16.30       Wyjazd ze Szczepanowa

godz.      17.30       Przyjazd do Zabłędzy

Koszt wycieczki autokarem wynosi: 15,00 zł/osoba

Koszt obejmuje: przejazd autokarem i ubezpieczenie

W przypadku mniejszej grupy koszt wycieczki busem (26 osób): 20,00 zł/osoba

Dodatkowo na miejscu koszt biletu wstępu do Kopalni Soli (zwiedzanie kopalni z przewodnikiem i płyniecie łodziami) wyniesie:

35,00 zł   -bilet normalny + płyniecie łodziami 14,00 zł

26,00 zł   -bilet ulgowy + płyniecie łodziami 14,00 zł

 Zapisy do dnia 08 listopada 2017 r. (środa) wraz z wpłatą 15,00 zł przyjmuje:

Ewa Michałek – tel. 696 737 563

Kopalnia Soli w Bochni   http://kopalnia-bochnia.pl/Sanktuarium Św. Stanisława w Szczepanowie   http://www.bazylikaszczepanow.pl/

07Oct/17

Wspomnienia ze Sandomierza

1 października br., mieszkańcy oraz sympatycy Zabłędzy uczestniczyli w kolejnej wycieczce. Tym razem wybór padł na Sandomierz – przepiękne miasto królewskie, malowniczo położone nad Wisłą. Potocznie nazywane „Małym Rzymem”, gdyż podobnie jak miasto włoskie znajduje się na 7 Wzgórzach, a pod miastem rozciągają się tajemnicze, podziemne korytarze.

Nasza grupa, bardzo liczna, korzystająca z największego autokaru w rannych godzinach wyruszyła z Zabłędzy w kierunku Sandomierza.

Powitała nas piękna, słoneczna pogoda, niepowtarzalna atmosfera i klimat historycznego, średniowiecznego miasta. O godz. 9:00 uczestniczyliśmy we mszy św. w XIV wiecznej gotyckiej Katedrze Sandomierskiej, w której przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

Następnie spacerem udaliśmy się w kierunku Rynku Sandomierskiego, po drodze zwiedzając i podziwiając zabytki budowlane tego historycznego i uroczego miasta.          Na szczególną uwagę wśród zwiedzających zasługuje:

– Dom Długosza – jedyna zachowana brama miejska, element średniowiecznego systemu obronnego z XIV wieku, wraz z tarasem widokowym z którego podziwialiśmy panoramę miasta,

– Kamienice miejskie w rynku i Ratusz – dodające czaru i piękna przemijającego czasu,

– Na wzgórzu Sandomierskim dziedziniec wraz z Zamkiem Królewskim – obecnie muzeum okręgowe,

– Podziemna trasa turystyczna – dawne piwnice i lochy oraz miejsce schronienia przed najeźdźcami, obecnie udostępniona do zwiedzania,

– Kościół św. Jakuba – miejsce niespotykanej ciszy oraz mordu 49 męczenników „ Braci Dominikanów”,

– Przejście przez „Ucho Igielne” – jedyna zachowana furta wśród dwóch istniejących w murach obronnych.

– Wąwóz Królowej Jadwigi – jeden z najpiękniejszych wąwozów lessowych,

– Collegium Gostamianum – dawne kolegium jezuickie, budowla renesansowa posiadająca pierwszą w Polsce użytkową kondygnację attykową,

– Zbrojownia Rycerska – miejsce ze zgromadzoną zbroją rycerską, bronią, odzieżą, narzędziami tortur. Rycerz w średniowiecznym stroju łucznika przeniósł nas opowieścią w odległe czasy związane z początkami miasta. Uczestnicy wycieczki mogli przymierzyć stroje z tamtej epoki, zapoznać się z bronią oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.

– Muzeum Ojca Mateusza – za sprawą popularnego serialu „Ojciec Mateusz”, Sandomierz zyskał ostatnio na sławie. My zwiedziliśmy muzeum słynnego serialowego księdza w Dworku Skorupskich, gdzie znajdują się eksponaty wykorzystywane w serialu oraz naturalnej wielkości postacie serialowe, grające główne role. Pamiątkowe zdjęcie z Ojcem Mateuszem, lub na jego słynnym rowerze to nie lada gratka dla naszych wycieczkowiczów.

– Rejs statkiem po Wiśle – inną formą zwiedzania, w której uczestniczyliśmy był rejs statkiem po Wiśle. Piękna słoneczna pogoda i dobre humory sprzyjały w podziwianiu panoramy starego miasta i jego zabytków, a także rozciągających się Gór Pieprzowych. Kapitan żeglugi śródlądowej przypieczętował rejs statkiem, a swoimi opowieściami przybliżył historię zabytków Sandomierza.

Po intensywnym dniu mogliśmy posmakować smakołyków regionalnych, tj. „Zalewajka Opatowska”, czy „Pieróg Sandomierski” .

Wzbogaceni historią urokliwego Sandomierza, pełni wrażeń, w dobrych humorach, w godzinach wieczornych powróciliśmy do Zabłędzy.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom wycieczki i osobom, które pomagały we współorganizacji. Zapraszam wszystkich chętnych do wspólnego „zwiedzania pięknej małopolski i nie tylko…”.

Radna i Sołtys Ewa Michałek

Fotorelacja Krzysztof Jasiński