Category Archives: Zabłędza

24Dec/17

Życzenia …

 

Szanowni Państwo!

Drodzy Mieszkańcy Wsi Zabłędza!

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas.

To czas, który dzielimy z bliskimi. To chwile pełne radości i nadziei.

Z tej okazji życzę Państwu dużo zdrowia, szczęścia,

wszelkiej pomyślności i spełnienia marzeń.

Niech 2018 Rok przyniesie Wam jak najwięcej nadziei i poczucia satysfakcji.

Niech nasza wieś pomyślnie się rozwija pokonując z sukcesem wszelkie trudności.

Niech będzie pełna ciekawych atrakcji i wydarzeń,

by umacniało się przekonanie, że w Zabłędzy warto żyć!

 Radna i Sołtys Zabłędzy

Ewa Michałek

18Nov/17

Wycieczka do kopalni soli w Bochni i do Szczepanowa

Zjazd 250m pod ziemię i zwiedzanie jednego z nielicznych miejsc w Polsce, wpisanego na listę Światowego Dziedzictw Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO oraz wyjątkowy mikroklimat korzystnie wpływający na organizm ludzki mogli doświadczyć uczestnicy wycieczki w dn. 12 listopada br., z Zabłędzy w Kopalni Soli w Bochni.

Zwiedzanie kopalni pozwoliło nam dobrze poznać sposoby dawnej techniki wydobywania soli. Specyficzny nastrój panujący w podziemnych korytarzach, labiryntach, starych wyrobiskach, dostarczyły zwiedzającym niepowtarzalnych wrażeń.

Podziemna ekspozycja multimedialna, przeniosła nas w dawne czasy historyczne. To podróż w czasie, przez najpiękniejsze wyrobiska kopalni, obejmujące okres od Bolesława Wstydliwego i Księżnej Kingi. Przewodnikom w opowieściach w historii kopalni pomagali polscy królowie, żupnicy, a także duch Cystersa – mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Wydobycie soli w Bochni to historia sięgająca 3, 5 tys. lat p.n.e. Ciekawostką dla zwiedzających był przejazd podziemną kolejką oraz wysłuchanie legendy o pierścieniu św. Kingi. Wspaniałą atrakcją było dla nas płynięcie drewnianymi łodziami 120m po zalanej solanką komorze. Jest to ewenement na skale światową. Bochnia, jako jedyna w Polsce posiada podziemną przeprawę łodziami, które zarejestrowane są w Polskim Rejestrze Statków. Duże stężenie jodu mogliśmy wdychać i słuchać ciekawych opowieści flisaków, podczas tego rejsu. W kopalni poznaliśmy historię wydobywania soli, trudu górniczej pracy, a także historię Polski i naszej Małopolski. Szlak zwiedzania prowadził nas przez kopalniane kaplice i wnęki, gdzie górnicy modlili się o bezpieczeństwo przy pracach. Żarliwa wiara towarzyszyła im i dodawała sił oraz otuchy.

Ostatnim miejscem zwiedzania była Komora Ważyn, gdzie mogliśmy odpocząć i spożyć posiłek. Pełni wrażeń, z dużym zasobem poznanej historii, po 4 godzinach zwiedzania wyjechaliśmy windą górniczą na powierzchnię ziemi. W drodze powrotnej kolejnym miejscem zwiedzania był Szczepanów – miejsce kultu św. Stanisława – Bazylika św. Marii Magdaleny. Zwiedzając Bazylikę wysłuchaliśmy historię życia i śmierci św. Stanisława Biskupa i męczennika, patrona Polski oraz ucałowaliśmy Jego relikwie. Następnie uczestniczyliśmy w modlitwie różańcowej za zmarłych i mszy św. Około godz. 17.30 powróciliśmy do Zabłędzy.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za to, że wspólnie możemy zwiedzać i poznawać kolejne ciekawe zakątki naszej pięknej Małopolski.

Serdecznie dziękuję Panu Krzysztofowi Jasińskiemu za pomoc w organizacji wycieczki.

Wszystkich chętnych zapraszam na kolejne wspólne wyjazdy.

Radna i Sołtys wsi Zabłędza Ewa Michałek

Zdjęcia: Krzysztof Jasiński

23Oct/17

Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni i Szczepanowa !!!

Sołectwo wsi Zabłędza wraz z Biurem Podróży „KRYSTYNA” z Piotrkowic

zaprasza na wycieczkę autokarową do Kopalni Soli w Bochni i Szczepanowa

w dniu 12 listopada 2017 r. (niedziela)

 Program wycieczki:

 godz. 08.00  Wyjazd z Zabłędzy (parking obok szkoły)

godz. 09.00  Przyjazd do Kopalni Soli w Bochni

godz. 09.30-13.30   Zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni z przewodnikiem

Program zwiedzania obejmuje trasę: podziemna ekspozycja multimedialna. Przeniesienie się w czasie z przewodnikiem, czyli poznanie historii wydobywania soli od średniowiecza po czasy współczesne. Zwiedzanie uatrakcyjnia przejazd podziemnym pociągiem, gdzie prawdopodobnie jest to jedyna okazja do przejazdu pociągiem przez kaplicę (wciąż odbywają się w niej Msze św.).

Zjazd 212 m pod poziom terenu, a później przejście na 250 m p.t. Każde miejsce w Kopalni jest wyjątkowe i zdrowe. Jednak najzdrowszym miejscem jest Komora 81, gdzie będziemy płynąć 8 osobową łodzią. Na jej krańcach siedzi dwóch flisaków: jeden wiosłuje a drugi opowiada o właściwościach tej komory. Płynięcie nie po wodzie tylko po solance, więc bardzo wysokie stężenie jodu! Najzdrowsze miejsce kopalni. Spędzenie czasu wolnego około 30-40 min w Komorze Ważyn, gdzie jest bufet, boisko sportowe do gry w piłkę, kosza, dodatkowo jest stół do pin ponga, można zagrać w paletki. Jest również zjeżdżalnia, która ma 147 m! Zjazd z niej wymaga długich spodni, pełnego obuwia jak i skończonych 9 lat. Pełne regulaminy są na stronie internetowej kopalni – proszę się z nimi zapoznać. Zjazd i wyjazd windą górniczą. Na trasie jest do przejścia około 2,5 km i łącznie 800 schodów prawie, najwięcej naraz 307 w dół i później w górę.

godz. 13.30-14.30  Czas wolny

godz.      14.30        Wyjazd do Szczepanowa

godz.      15.00        Zwiedzanie Sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie

godz.      15.30        Msza święta

godz.      16.30       Wyjazd ze Szczepanowa

godz.      17.30       Przyjazd do Zabłędzy

Koszt wycieczki autokarem wynosi: 15,00 zł/osoba

Koszt obejmuje: przejazd autokarem i ubezpieczenie

W przypadku mniejszej grupy koszt wycieczki busem (26 osób): 20,00 zł/osoba

Dodatkowo na miejscu koszt biletu wstępu do Kopalni Soli (zwiedzanie kopalni z przewodnikiem i płyniecie łodziami) wyniesie:

35,00 zł   -bilet normalny + płyniecie łodziami 14,00 zł

26,00 zł   -bilet ulgowy + płyniecie łodziami 14,00 zł

 Zapisy do dnia 08 listopada 2017 r. (środa) wraz z wpłatą 15,00 zł przyjmuje:

Ewa Michałek – tel. 696 737 563

Kopalnia Soli w Bochni   http://kopalnia-bochnia.pl/Sanktuarium Św. Stanisława w Szczepanowie   http://www.bazylikaszczepanow.pl/

07Oct/17

Wspomnienia ze Sandomierza

1 października br., mieszkańcy oraz sympatycy Zabłędzy uczestniczyli w kolejnej wycieczce. Tym razem wybór padł na Sandomierz – przepiękne miasto królewskie, malowniczo położone nad Wisłą. Potocznie nazywane „Małym Rzymem”, gdyż podobnie jak miasto włoskie znajduje się na 7 Wzgórzach, a pod miastem rozciągają się tajemnicze, podziemne korytarze.

Nasza grupa, bardzo liczna, korzystająca z największego autokaru w rannych godzinach wyruszyła z Zabłędzy w kierunku Sandomierza.

Powitała nas piękna, słoneczna pogoda, niepowtarzalna atmosfera i klimat historycznego, średniowiecznego miasta. O godz. 9:00 uczestniczyliśmy we mszy św. w XIV wiecznej gotyckiej Katedrze Sandomierskiej, w której przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

Następnie spacerem udaliśmy się w kierunku Rynku Sandomierskiego, po drodze zwiedzając i podziwiając zabytki budowlane tego historycznego i uroczego miasta.          Na szczególną uwagę wśród zwiedzających zasługuje:

– Dom Długosza – jedyna zachowana brama miejska, element średniowiecznego systemu obronnego z XIV wieku, wraz z tarasem widokowym z którego podziwialiśmy panoramę miasta,

– Kamienice miejskie w rynku i Ratusz – dodające czaru i piękna przemijającego czasu,

– Na wzgórzu Sandomierskim dziedziniec wraz z Zamkiem Królewskim – obecnie muzeum okręgowe,

– Podziemna trasa turystyczna – dawne piwnice i lochy oraz miejsce schronienia przed najeźdźcami, obecnie udostępniona do zwiedzania,

– Kościół św. Jakuba – miejsce niespotykanej ciszy oraz mordu 49 męczenników „ Braci Dominikanów”,

– Przejście przez „Ucho Igielne” – jedyna zachowana furta wśród dwóch istniejących w murach obronnych.

– Wąwóz Królowej Jadwigi – jeden z najpiękniejszych wąwozów lessowych,

– Collegium Gostamianum – dawne kolegium jezuickie, budowla renesansowa posiadająca pierwszą w Polsce użytkową kondygnację attykową,

– Zbrojownia Rycerska – miejsce ze zgromadzoną zbroją rycerską, bronią, odzieżą, narzędziami tortur. Rycerz w średniowiecznym stroju łucznika przeniósł nas opowieścią w odległe czasy związane z początkami miasta. Uczestnicy wycieczki mogli przymierzyć stroje z tamtej epoki, zapoznać się z bronią oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.

– Muzeum Ojca Mateusza – za sprawą popularnego serialu „Ojciec Mateusz”, Sandomierz zyskał ostatnio na sławie. My zwiedziliśmy muzeum słynnego serialowego księdza w Dworku Skorupskich, gdzie znajdują się eksponaty wykorzystywane w serialu oraz naturalnej wielkości postacie serialowe, grające główne role. Pamiątkowe zdjęcie z Ojcem Mateuszem, lub na jego słynnym rowerze to nie lada gratka dla naszych wycieczkowiczów.

– Rejs statkiem po Wiśle – inną formą zwiedzania, w której uczestniczyliśmy był rejs statkiem po Wiśle. Piękna słoneczna pogoda i dobre humory sprzyjały w podziwianiu panoramy starego miasta i jego zabytków, a także rozciągających się Gór Pieprzowych. Kapitan żeglugi śródlądowej przypieczętował rejs statkiem, a swoimi opowieściami przybliżył historię zabytków Sandomierza.

Po intensywnym dniu mogliśmy posmakować smakołyków regionalnych, tj. „Zalewajka Opatowska”, czy „Pieróg Sandomierski” .

Wzbogaceni historią urokliwego Sandomierza, pełni wrażeń, w dobrych humorach, w godzinach wieczornych powróciliśmy do Zabłędzy.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom wycieczki i osobom, które pomagały we współorganizacji. Zapraszam wszystkich chętnych do wspólnego „zwiedzania pięknej małopolski i nie tylko…”.

Radna i Sołtys Ewa Michałek

Fotorelacja Krzysztof Jasiński

04Sep/17

Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę 3.09.2017.

Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę i Święto Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskie Dożynki odbyły się w niedzielę 3 września br., na Jasnej Górze pod hasłem „Do naszej Matki i Królowej”. Delegacja z wieńcami dożynkowymi Gminy Tuchów i tradycyjnie wsi Zabłędza pielgrzymowała na Jasną Górę z intencją dziękczynną w roku Jubileuszu 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Na Szczycie jasnogórskim została odprawiona Msza święta – Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Przewodniczył jej abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Podczas Mszy św. delegacja Zabłędzy złożyła dary ofiarne.

Zdjęcia z transmisji TVP1

Opracowanie: Krzysztof Jasiński

24Aug/17

Festyn w deszczu 19.08.2017

Co rok, już od 11 lat, dzień przed Dożynkami Gminnymi w Tuchowie, w Zabłędzy organizowany jest Festyn Dożynkowy z okazji kolejnych rocznic: nadania imienia Jana Pawła II Szkole Podstawowej, rocznicy wręczenia sztandaru szkole, oraz corocznych dożynek wiejskich.

16 sierpnia br., rozegrane zostały mecze piłki siatkowej, 17 sierpnia – mecz piłki nożnej, a 19 sierpnia, o godzinie 18:00 rozpoczęliśmy uroczysty Festyn Dożynkowy Sołectwa Zabłędza. Poświęcono go jubilatom – mieszkańcom Zabłędzy, którzy obchodzą rocznice pożycia małżeńskiego od Złotych do Diamentowych Godów. W tym zacnym gronie znaleźli się pp: Teresa i Józef Zborowcy, Halina i Andrzej Imburscy, Maria i Józef Turajowie, Janina i Franciszek Boguszowie, Helena i Alojzy Kruczkowie, Bronisława i Józef Krasowie, Janina i Kazimierz Halagardowie, Irena i Mieczysław Krasowie, Franciszka i Józef Solakowie, oraz Bronisława i Franciszek Turajowie. Pary te, dzięki swej miłości, zrozumieniu, poszanowaniu i wierności, dotrzymały złożonej przysięgi małżeńskiej i są dla wszystkich wzorem – jak godnie przeżyć wspólne życie we dwoje. Jubilatom poświęcony był również program artystyczny, który miał przybliżyć czas, kiedy zawierali związki małżeńskie.

Świętowanie, walcem wiedeńskim rozpoczęła grupa taneczna „Sempre” z Krakowa, przy akompaniamencie muzycznym młodzieży Zabłędzkiej – członków Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej z Tuchowa. Tancerze ubrani w stroje z lat 50 – 60, tańczyli tańce z tamtych czasów. Następnie p. Janina Halagarda przedstawiła wiersz pt. „Jubileusze, jubileusze”, napisany specjalnie dla jubilatów.

Po przywitaniu wszystkich gości i mieszkańców przez sołtysa wsi, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej z Tuchowa p. Justyna Jaworska – Lipka, wraz z młodzieżą z Zabłędzy przeniosła nas „Wehikułem czasu” w lata 50-60, przypominając nastrój towarzyszący tamtejszym weselom. Gabrysia Szostek i Szymon Halagarda przedstawili panujące wówczas zwyczaje i obrzędy obchodów zamążpójścia. Nie zabrakło również pary młodej, prezentującej strój z ubiegłych lat. Nasza panna młoda – Patrycja Chwistek przedstawiła jubilatom wiersz pt. „Jubileusze”, który napisała na tę okazję, a pan młody – Artur Starostka zaśpiewał piosenkę „Windą do nieba” – grupy Dwa Plus Jeden i „Będziesz moją panią” – Marka Grechuty.

Wieniec dożynkowy, dedykowany dla wszystkich zacnych jubilatów, przekazany został na ręce pary z najdłuższym stażem małżeńskim (60 lat), państwu Bronisława i Franciszkowi Turaj. 8 letni Tymoteusz Marcinek, na skrzypcach zagrał jubilatom „Sto lat”, a zebrani włączyli się ze śpiewem na ustach. Oliwia Kępa i Hubert Sadko, przedstawili wiersz p. Janiny Halagarda pt. „Diamentowe gody, diamentowy skarb”.

Sołtys wsi, w imieniu wszystkich mieszkańców, przekazała Burmistrzowi Tuchowa p. Adamowi Drogosiowi chleb upieczony z tegorocznej mąki, którym wraz z Radą Sołecką częstowali wszystkich zebranych, osładzając go miodem z Zabłędzkich pasiek. Pan Franciszek Turaj w imieniu wszystkich jubilatów podziękował za wieniec, a p. Teresa Zborowska powiedziała wiersz tematycznie związany z dożynkami. Przybyli jubilaci otrzymali z rąk sołtysa pamiątkowe listy gratulacyjne, kwiaty i życzenia.

Po zakończonej części artystycznej wszyscy obecni mogli skorzystać z ciepłych napoi – kawy i herbaty, posmakować ciasta weselnego, oraz posilić się gorącym bigosem. Pomimo niesprzyjającej aury pogodowej humory dopisywały licznie zgromadzonym mieszkańcom, ich rodzinom i przybyłym gościom.

Dla dzieci również nie zabrakło atrakcji, gdyż animatorki z „Animator Zabaw dla Dzieci” przeniosły je w świat bajek, malują ich uśmiechnięte buzie.

Dziesięcioletni Oliwier Lachowicz – jako rówieśnik naszej gazety „Nasza Wieś Zabłędza” otrzymał nagrodę, w postaci zaproszenia na pizzę familijną dla całej rodziny, ufundowaną przez Pizzerię Czardasz – państwa Płowieckich w Tuchowie.

Padający deszcz uniemożliwił przeprowadzenie konkursów z nagrodami i zabawy tanecznej. Mamy nadzieję, że przyszły rok przyniesie nam więcej słońca i będziemy mieć możliwość wykorzystania przygotowanych nagród w jeszcze większej ilości.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Festynu Dożynkowego Sołectwa Zabłędza. Za pomoc szczególne podziękowania należą się sponsorom i osobom, które bezpośrednio zaangażowały się w przygotowanie całej uroczystości. Licznie zgromadzonym gościom i mieszkańcom dziękuję za to, że zaszczycili nas swoją obecnością i zechcieli wspólnie z jubilatami świętować.

Jubilatom życzę dużo zdrowia, radości, miłości, zadowolenia i wielu długich, wspólnych lat życia.

Radna i Sołtys Wsi Zabłędza

Ewa Michałek

Fotorelacja: Krzysztof Jasiński

21Aug/17

Poświęcenie wieńca dożynkowego w Kościele Parafialnym w Piotrkowicach 15.08.2017

15 sierpnia br., w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane również Świętem Matki Boskiej Zielnej, delegacja wsi Zabłędza wzięła udział we Mszy świętej w kościele parafialnym w Piotrkowicach, gdzie ksiądz proboszcz poświecił wieńce dożynkowe.

20 sierpnia br., pomimo niesprzyjającej aury, odbyły się w tradycyjnym wymiarze Dożynki Gminne Tuchów 2017 w których również delegacja wsi Zabłędza wzięła udział.

Fotorelacja: Krzysztof Jasiński

07Aug/17

Nowy numer gazety „Nasza Wieś Zabłędza”.

Wieś Zabłędza ma własną gazetę „Nasza Wieś Zabłędza” – właśnie ukazał się jej dziesiąty numer. Wydawana jest raz w roku z okazji festynu sołectwa Zabłędza – dorocznych dożynek wsi. Dzięki sponsorom jest bezpłatna, a za pośrednictwem członków Rady Sołeckiej dociera do wszystkich mieszkańców.

– Staramy się pisać o sprawach, które nas dotyczą, o mieszkańcach, historii i teraźniejszości. Pokazujemy naszą wieś i mieszkańców wczoraj i dziś. To wpływa na budowanie poczucia tożsamości, odpowiedzialności za naszą małą ojczyznę – podkreśla Krzysztof Jasiński – pomysłodawca i wydawca gazety, mieszkaniec wsi Zabłędza.

Gazeta Nasza Wieś Zabłędza 2017

28Jul/17

Piknik organizacji pozarządowych „Pokażmy się i działajmy”.

23 lipca na terenie Domu Kultury w Tuchowie, amfiteatru miejskiego i stadionu klubu Tuchovia odbył się Turniej Sołectw i Osiedli w ramach projektu pn. „Kierujemy, budujemy i umacniamy aktywne społeczeństwo w Gminie Tuchów” współfinansowany z programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Organizatorem turnieju była Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrówce Tuchowskiej.

Plan pikniku obejmował:

  1. Konkurencje sportowe: turniej piłki siatkowej, plażowej, konkurs rzutów karnych, rzuty wałkiem do bałwana, przeciąganie liny i dźwiganie ciężarów.
  2. Konkurencje kulinarne: obieranie ziemniaków, bicie piany,  robienie makaronu na czas, konkurs potraw kulinarnych.
  3. Konkursy artystyczne: dowolne występy artystyczne.
  4. Prezentacja stoisk: prezentacja dorobku organizacji i grup w dowolnej formie: rękodzieło artystyczne, publikacje, prace plastyczne, rzeźby, wyroby regionalne, kulinaria…

 

Sołectwo Zabłędzy wzięło czynny udział uczestnicząc we wszystkich konkurencjach.

W turnieju plażowej piłki siatkowej wzięła udział młodzież naszej miejscowości – 3 kobiety i 3 mężczyzn zajmując 6 miejsce.

Po południu obok Domu Kultury w Tuchowie nasi mieszkańcy w strojach ludowych prezentowali stoisko gastronomiczno-kulinarne i twórcze. Komisja oceniła je najwyżej i uznała jako „Najlepsze stoisko”. Oceniana była oryginalność, pomysłowość, zaangażowanie, nawiązanie do tradycji i kultywowanie współczesności.

Na stoisku prezentowane były potrawy: sakiewka Zabłędzka z barszczem, kapusta z niespodzianką, leśny dziadek i babka, tradycyjne jadło Zabłędzkie i miody z Zabłędzkich pasiek. Te potrawy zdobyły tytuł „Najsmaczniejszy posiłek” – I miejsce.

W konkurencjach kulinarno-sprawnościowych tj.: obieraniu ziemniaków na czas – również zdobyliśmy I miejsce, natomiast w biciu piany na czas – II miejsce i w robieniu makaronu na czas również II miejsce.

W konkurencjach sportowych tj. rzut wałkiem do celu – II miejsce.  W konkursie artystycznym 8 – letni Tymoteusz Marcinek zagrał zgromadzonej licznie publiczności trzy utwory na skrzypcach, a Artur Starostka zaśpiewał piosenkę z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego. Te występy zostały również wysoko ocenione. W punktacji ogólnej nasze sołectwo za całokształt uplasowało się na wysokim II miejscu.

Gratuluję wszystkim uczestnikom wysokich wygranych. Dziękuję, że znaleźliście Państwo czas pomimo wakacji, aby reprezentować naszą wieś i promować ją we wszystkich konkurencjach. Słowa ogromnej wdzięczności kieruję do wszystkich osób, które przygotowały wspaniałe potrawy i nasze stoisko. To wielka radość i duma, że mieszkańcy Zabłędzy chcą się integrować i aktywizować międzypokoleniowo oraz rozwijać życie kulturalne i promować naszą miejscowość. Udział dzieci, młodzieży i dorosłych w kultywowaniu tradycji ludowych oraz prezentacja dorobku sołectwa to wartości, które umacniają i jednoczą wieś. Dziękuję licznie zgromadzonej publiczności – mieszkańcom Zabłędzy, którzy kibicowali naszej drużynie.

Taki piknik to wspaniale spędzony czas, wśród ludzi mocno zaangażowanych w sprawy sołectwa, którzy kreują, budują i umacniają aktywnie społeczeństwo naszego regionu.

Ewa Michałek

radna Rady Miejskiej i sołtys wsi

Fotorelacja: Krzysztof Jasiński

17Apr/17

Uwaga! Zmiana terminu wycieczki na 28.05.2017

Biuro Podróży „KRYSTYNA” w Tuchowie wraz z Sołectwem Zabłędza Zaprasza na wycieczkę autokarową na trasie: Tylicz, Jaworzyna Krynicka  i Krynica w dniu 28 maja 2017 (niedziela)

Program wycieczki:

Wyjazd  z Zabłędzy (parking obok szkoły) godz. 7.00

Przyjazd do Tylicza ok godz. 8.45

godz. 9.00 – Msza Św. w Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej

godz. 10.00 – Zwiedzanie Dróżek Różańcowych i Golgoty oraz zabytkowego kościoła z 1612 roku

godz. 12.00 – Wyjazd Kolejką Gondolową na Jaworzynę Krynicką (1114 m.n.p.m.  (omówienie panoramy widokowej, zejście ścieżką przyrodniczą do schroniska, czas wolny na szczycie (np. posiłek we własnym zakresie)

godz. 15.30 – Zwiedzanie Krynicy: spacer po uzdrowisku m.in.: pomnik Jana Kiepury pomnik Nikifora Krynickiego, deptak, pijalnia wody, spacer po Górze Parkowej (staw łabędzi, kościółek zdrojowy w parku z XIX w. figurka MB) Dla zainteresowanych możliwość wyjazdu kolejką linowo-torową lub pieszego wejścia na Górę Parkową (642 m.n.p.m.)

Wyjazd z Krynicy ok. godz.18.00    –    Przyjazd do Zabłędzy ok. 20.00

Koszt wycieczki: 22, 00 zł /osoba – obejmuje: – przejazd autokarem, opłata przewodnika i ubezpieczenie

Koszt wycieczki nie obejmuje wjazdu i zjazdu kolejkami na Jaworzynę Krynicką i Górę Parkową. Zainteresowany uczestnik wycieczki bilety zakupuje we własnym zakresie.  

Kolejka Gondolowa na Jaworzynę Krynicką – bilet normalny w obie strony 27,00 zł, ulgowy 22,00 zł od osoby.

Góra Parkowa – bilet normalny 16,00 zł, ulgowy 13,00 zł od osoby w obie strony. Można również wejść i zejść pieszo – bezpłatnie.

Bilet ulgowy przysługuje: dzieciom do 10 lat, dzieciom i młodzieży szkolnej na podstawie ważnej legitymacji szkolnej, studentom do 26 roku życia (studenci, uczniowie urodzeni po 01.01.1991 r.) na podstawie ważnej polskiej legitymacji studenckiej, legitymacji ISIC oraz EURO 26, oraz osobom po 65 roku życia (urodzeni przed 31.12.1952) za okazaniem dokumentu potwierdzającego wiek.

 Zapisy do dnia 25 maja 2017 (czwartek) Ewa Michałek – Tel. 696 737 563

 Link do miejsc proponowanych m.in. do zwiedzania:

http://www.parafiatylicz.pl/

http://www.pkl.pl/jaworzyna-krynicka/jaworzyna.html

http://www.krynica.pl/Kolejka-na-G%C3%B3r%C4%99-Parkow%C4%85-c342.html

http://www.krynica-zdroj.pl/pl/205/0/strona.html