Relacja z wizyty w obserwatorium astronomicznym w LO im.M. Kopernika w Tuchowie w dniu 17.02.2015

Zgodnie z zapowiedzią 17 lutego br. 8-osobowa grupa mieszkańców Zabłędzy wzięła udział w obserwacjach astronomicznych w LO im. M. Kopernika w Tuchowie.
Warunki atmosferyczne były naprawdę wymarzone, niebo czyste jak łza, pełne gwiazd i planet. A teraz po kolei. Na początku obserwowaliśmy dwie planety: Wenus i Mars. O tej porze roku te planety są najbardziej widoczne w godzinach wieczornych, później chowają się za horyzontem. Kolejną planetą był Jowisz wraz ze swoimi pierścieniami i księżycami.

Po planetach przyszła kolej na gwiazdozbiory. Mogliśmy zobaczyć: gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy z Dużym Wozem, gwiazdozbiór Małej Niedźwiedzicy, czyli tzw. Mały Wóz, gwiazdozbiór Kasjopei, gwiazdozbiór Andromedy, gwiazdozbiór Oriona – charakterystyczny dla nieba zimowego oraz gwiazdozbiór Bliźniąt z gwiazdami Kastor i Polluks. Przeprowadziliśmy obserwację gwiazdy podwójnej (Mizar) w gwiazdozbiorze Wielkiego Wozu. Obserwowaliśmy też Gwiazdę Polarną (część Małej Niedźwiedzicy, a dokładniej koniec ogona Małej Niedźwiedzicy). Warto podkreślić, że owa Gwiazda Polarna wyznacza kierunek północny, pokrywając się niemal z geograficznym biegunem północnym.

Kolejno mogliśmy podziwiać Wielką Mgławicę w Orionie (M-42), galaktyki Bodego (M-81 i M-82) oraz gwiazdozbiór Plejad. Ten ostatni mogliśmy zaobserwować przy pomocy specjalnej lornetki do obserwacji astronomicznych.

Na zakończenie udało nam się zobaczyć planetę Uran.

To było bardzo niezwykłe doświadczenie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, chociażby tego, że mgławica to miejsce „narodzin” gwiazd. Serdecznie dziękujemy dyrektorowi szkoły Zbigniewowi Budzikowi za udostępnienie obserwatorium i za ekscytującą „podróż” po nieboskłonie.

Zdjęcia z stron internetowych