Dożynki Powiatu Tarnowskiego -Konkurs wieńców dożynkowych 29-30.08.2015.

Drugie miejsce dla sołectwa Zabłędza

za najpiękniejszy wieniec na Dożynkach Powiatu Tarnowskiego

W dniach 29 i 30 sierpnia 2015 roku, w Wojniczu odbyły się Dożynki Powiatu Tarnowskiego. Organizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Urząd Miejski i GOK  w Wojniczu. Patronat medialny Radio RDN i Gazeta Krakowska.

W niedzielę o godz. 12.30 w Kolegiacie Wojnickiej odbyła się msza św. w intencji rolników z Powiatu Tarnowskiego. Ksiądz Jan Gębarowski w swojej homilii zwrócił uwagę na rolę i wartość chleba w naszym życiu.

We mszy św. uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa, europarlamentarzyści, samorządowcy oraz licznie zgromadzeni rolnicy i pszczelarze. Dziękowali za otrzymane plony i zebrane płody rolne. Następnie delegacje gmin Powiatu Tarnowskiego z barwnymi i pięknymi wieńcami dożynkowymi przeszły do Parku Miejskiego, aby tam dalej świętować.

Tradycyjnie odbył się Konkurs na najpiękniejszy wieniec. Każda delegacja prezentowała swój wieniec, przedstawiała jego symbolikę oraz ośpiewywała go na ludowo. Skocznie przygrywały kapele ludowe. Po prezentacji i ośpiewaniu wieńców komisja konkursowa wytypowała najpiękniejsze wieńce. Oceniane były w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny i wieniec współczesny.

Gminę Tuchów na Dożynkach Powiatowych reprezentował burmistrz Adam Drogoś oraz delegacja: radna i sołtys wsi Zabłędza Ewa Michałek, małżeństwa z sołectwa Zabłędza w asyście honorowej ze swoim wieńcem dożynkowym, w barwnych strojach ludowych. Wieniec został zakwalifikowany do kategorii wieniec współczesny i zdobył II miejsce W kategorii wieniec tradycyjny I miejsce zdobył wieniec z Gminy Ryglice – sołectwo Uniszowa. Delegacja z Zabłędzy w nagrodę za piękny wieniec i ciekawą prezentację otrzymała dyplom, puchar i nagrodę pieniężną.

Gratulujemy wygranej, a małżeństwom, państwu: Dorocie i Robertowi Czaplom, Lucynie i Andrzejowi Kępom, Dianie i Piotrowi Karasiom, Stanisławie i Zbigniewowi Halagardom serdecznie dziękujemy za godne reprezentowanie sołectwa i gminy. Dziękuję za trud i poświęcenie swojego czasu oraz kultywowanie tak wspaniałych tradycji i naszej tożsamości narodowej.

Tekst i zdjęcia: Ewa Michałek

20150823_140238 20150830_170214 20150830_184046