Piknik organizacji pozarządowych „Pokażmy się i działajmy”.

23 lipca na terenie Domu Kultury w Tuchowie, amfiteatru miejskiego i stadionu klubu Tuchovia odbył się Turniej Sołectw i Osiedli w ramach projektu pn. „Kierujemy, budujemy i umacniamy aktywne społeczeństwo w Gminie Tuchów” współfinansowany z programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Organizatorem turnieju była Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrówce Tuchowskiej.

Plan pikniku obejmował:

  1. Konkurencje sportowe: turniej piłki siatkowej, plażowej, konkurs rzutów karnych, rzuty wałkiem do bałwana, przeciąganie liny i dźwiganie ciężarów.
  2. Konkurencje kulinarne: obieranie ziemniaków, bicie piany,  robienie makaronu na czas, konkurs potraw kulinarnych.
  3. Konkursy artystyczne: dowolne występy artystyczne.
  4. Prezentacja stoisk: prezentacja dorobku organizacji i grup w dowolnej formie: rękodzieło artystyczne, publikacje, prace plastyczne, rzeźby, wyroby regionalne, kulinaria…

 

Sołectwo Zabłędzy wzięło czynny udział uczestnicząc we wszystkich konkurencjach.

W turnieju plażowej piłki siatkowej wzięła udział młodzież naszej miejscowości – 3 kobiety i 3 mężczyzn zajmując 6 miejsce.

Po południu obok Domu Kultury w Tuchowie nasi mieszkańcy w strojach ludowych prezentowali stoisko gastronomiczno-kulinarne i twórcze. Komisja oceniła je najwyżej i uznała jako „Najlepsze stoisko”. Oceniana była oryginalność, pomysłowość, zaangażowanie, nawiązanie do tradycji i kultywowanie współczesności.

Na stoisku prezentowane były potrawy: sakiewka Zabłędzka z barszczem, kapusta z niespodzianką, leśny dziadek i babka, tradycyjne jadło Zabłędzkie i miody z Zabłędzkich pasiek. Te potrawy zdobyły tytuł „Najsmaczniejszy posiłek” – I miejsce.

W konkurencjach kulinarno-sprawnościowych tj.: obieraniu ziemniaków na czas – również zdobyliśmy I miejsce, natomiast w biciu piany na czas – II miejsce i w robieniu makaronu na czas również II miejsce.

W konkurencjach sportowych tj. rzut wałkiem do celu – II miejsce.  W konkursie artystycznym 8 – letni Tymoteusz Marcinek zagrał zgromadzonej licznie publiczności trzy utwory na skrzypcach, a Artur Starostka zaśpiewał piosenkę z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego. Te występy zostały również wysoko ocenione. W punktacji ogólnej nasze sołectwo za całokształt uplasowało się na wysokim II miejscu.

Gratuluję wszystkim uczestnikom wysokich wygranych. Dziękuję, że znaleźliście Państwo czas pomimo wakacji, aby reprezentować naszą wieś i promować ją we wszystkich konkurencjach. Słowa ogromnej wdzięczności kieruję do wszystkich osób, które przygotowały wspaniałe potrawy i nasze stoisko. To wielka radość i duma, że mieszkańcy Zabłędzy chcą się integrować i aktywizować międzypokoleniowo oraz rozwijać życie kulturalne i promować naszą miejscowość. Udział dzieci, młodzieży i dorosłych w kultywowaniu tradycji ludowych oraz prezentacja dorobku sołectwa to wartości, które umacniają i jednoczą wieś. Dziękuję licznie zgromadzonej publiczności – mieszkańcom Zabłędzy, którzy kibicowali naszej drużynie.

Taki piknik to wspaniale spędzony czas, wśród ludzi mocno zaangażowanych w sprawy sołectwa, którzy kreują, budują i umacniają aktywnie społeczeństwo naszego regionu.

Ewa Michałek

radna Rady Miejskiej i sołtys wsi

Fotorelacja: Krzysztof Jasiński