Zabłędza na Festiwalu Stowarzyszeń i Organizacji non profit w Tuchowie

3 sierpnia 2019r. Mieszkańcy naszej wsi brali udział w Festiwalu Stowarzyszeń i Organizacji non profit w Tuchowie. Przedstawione były wyroby i produkty lokalne, gawędy ludowe, rękodzieło artystyczne i ludowe oraz przeprowadzone zostały zawody i konkursy zręcznościowe. Reprezentantów naszej miejscowości nazwano „Mocną grupą z Zabłędzy”.

Z tej okazji na nasze stoisko przygotowaliśmy tradycyjne wyroby kulinarne nazwami związane z naszą miejscowością tj. „ Zabłędzka kwaśnica z niespodzianką”, „Leśne nieloty”, „Tradycyjne jadło po Zabłędzku”, „Zabłędzkie grzybobranie”, „Miody z zabłędzkich pasiek”, „Runo leśne – dziadek i babka”. Wystrój stoiska i potrawy do degustacji, przygotowane zostały w scenerii leśnej, nawiązując do historii i legendy o powstaniu naszej miejscowości. W czasie degustacji nasze wyroby cieszyły się dużym powodzeniem, przyciągały wyglądem i smakiem i bardzo szybko znikały ze stoiska.

Nasza reprezentacja ubrana była w barwne stroje ludowe, co w szczególny sposób podkreślało charakter przedsięwzięcia.

Uczestniczyliśmy we wszystkich konkurencjach sprawnościowych zajmując wysokie lokaty. W ubijaniu piany i robieniu masła zajęliśmy I miejsca. Wszystkie nasze zawodniczki stanęły na wysokości zadania i były bezkonkurencyjne. Gratuluję wygranych i odniesionych sukcesów oraz pomysłów.

Nasze miejscowe artystki zaprezentowały swoje twórczości poetyckie, przedstawiając – „Wiersze na każdą okazję”, a także tomiki i książeczki dla dzieci.

Bardzo dziękuję wszystkim za uczestnictwo, przygotowanie potraw i wyrobów oraz gawędę ludową. To wspaniale spędzony czas na dobrej zabawie i kultywowaniu naszych tradycji ludowych.

Radna i Sołtys Zabłędzy Ewa Michałek

Fotorelacja: Krzysztof Jasiński